VDMR10A1
Manufacturer Part Number:
VDMR10A1
Manufacturer/Brand:
Vishay Dale Thin Film
Part of Description:
DISPLAY 7SEG 0.39" SGL RED 10SMD
Manufacturer :
Vishay Dale Thin Film
Product Category :
Display Modules - LED Character and Numeric
Color :
Red
Common Pin :
Common Anode
Current - Test :
20mA
Digit/Alpha Size :
0.39" (10.00mm)
Display Format :
Display Type :
7-Segment
Millicandela Rating :
1.6mcd
Number of Characters :
1
Package / Case :
10-SMD, No Lead
Power Dissipation (Max) :
70mW
Product Status :
Active
Size / Dimension :
0.630" H x 0.386" W x 0.059" D (16.00mm x 9.80mm x 1.50mm)
Voltage - Forward (Vf) (Typ) :
2V