E5EC-QQ4A5M-011
Manufacturer Part Number:
E5EC-QQ4A5M-011
Manufacturer/Brand:
Omron Automation and Safety
Part of Description:
CONTROL TEMP/PROC RELAY/VOLT OUT
Manufacturer :
Omron Automation and Safety
Product Category :
Controllers - Process, Temperature
Communications :
Control Method :
On/Off, Proportional (PID)
Display Characters - Height :
0.710" (18.00mm), 0.433" (11.00mm), 0.307" (7.80mm)
Display Type :
LCD - Tri Color Characters, Backlight
Features :
Event Input, Heater Fault Detection
Ingress Protection :
IP66 - Dust Tight, Water Resistant
Input Range :
-200°C ~ 2300°C, 0 ~ 20mA, 0 ~ 10VDC
Mounting Type :
Panel Mount
Number of Characters Per Row :
Output Type :
Relay (4), Voltage (External SSR) (2)
Panel Cutout Dimensions :
Rectangular - 92.00mm x 45.00mm
Product Status :
Active
Termination Style :
Screw Terminal
Type :
Process, Temperature Controller (RTD, Type B, E, J, K, L, N, PLII, R, S, T, U, W)
Voltage - Supply :
100 ~ 240VAC