ATS-CP-1000
Manufacturer Part Number:
ATS-CP-1000
Manufacturer/Brand:
Advanced Thermal Solutions Inc.
Part of Description:
MINI CHANNEL COLD PLATE
Manufacturer :
Product Category :
Liquid Cooling, Heating
Connection Type :
Current :
Dimensions - Overall :
7.95" L x 5.12" W x 0.79" H (202.0mm x 130.0mm x 20.0mm)
Features :
Flow Rate :
1.06GPM (4.0LPM)
Fluid Capacity :
Operating Temperature :
Power - Cooling :
1000 W
Power Input :
Product Status :
Active
Product Type :
Passive, Cold Plate
Ratings :
Thermal Resistance @ GPM :
0.007°C/W @ 1.0 GPM