SIT1602BC-72-18E-66.600000
Manufacturer Part Number:
SIT1602BC-72-18E-66.600000
Manufacturer/Brand:
SiTime
Part of Description:
MEMS OSC XO 66.6000MHZ H/LV-CMOS
Manufacturer :
SiTime
Product Category :
Oscillators
Absolute Pull Range (APR) :
Base Resonator :
MEMS
Current - Supply (Max) :
4.1mA
Frequency :
66.6 MHz
Frequency Stability :
±25ppm
Function :
Enable/Disable
Height - Seated (Max) :
0.031" (0.80mm)
Mounting Type :
Surface Mount
Operating Temperature :
-20°C ~ 70°C
Output :
HCMOS, LVCMOS
Package / Case :
4-SMD, No Lead
Product Status :
Active
Ratings :
Size / Dimension :
0.079" L x 0.063" W (2.00mm x 1.60mm)
Spread Spectrum Bandwidth :
Type :
XO (Standard)
Voltage - Supply :
1.8V