SMB10J85A
Manufacturer Part Number:
SMB10J85A
Manufacturer/Brand:
Formosa Microsemi Co., Ltd.
Part of Description:
TVS SMD 85V 1000W Uni-direction
Manufacturer :
Formosa Microsemi Co., Ltd.
Product Category :
TVS - Diodes
Applications :
Bidirectional Channels :
Capacitance @ Frequency :
Current - Peak Pulse (10/1000µs) :
7.33A
Mounting Type :
Surface Mount
Operating Temperature :
-55°C ~ 150°C
Package / Case :
DO-214AA, SMB
Power - Peak Pulse :
1000W (1kW)
Power Line Protection :
No
Product Status :
Active
Supplier Device Package :
SMB-F
Type :
Unidirectional Channels :
1
Voltage - Breakdown (Min) :
94.4V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :
137V
Voltage - Reverse Standoff (Typ) :
85V