CSP-6R0L255R-TW
Manufacturer Part Number:
CSP-6R0L255R-TW
Manufacturer/Brand:
Zhi Feng Wei Technology
Part of Description:
6.0V 2.5F 20*10*22 EDLC
Manufacturer :
Zhi Feng Wei Technology
Product Category :
Electric Double Layer Capacitors (EDLC), Supercapacitors
Capacitance :
2.5 F
ESR (Equivalent Series Resistance) :
180mOhm @ 1kHz
Height - Seated (Max) :
0.925" (23.50mm)
Lead Spacing :
0.610" (15.50mm)
Lifetime @ Temp. :
1000 Hrs @ 65°C
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature :
-40°C ~ 65°C
Package / Case :
Radial, Can
Product Status :
Active
Size / Dimension :
0.787" L x 0.394" W (20.00mm x 10.00mm)
Termination :
PC Pins
Tolerance :
Voltage - Rated :
6 V