MC1-0603N100J500BF3
Manufacturer Part Number:
MC1-0603N100J500BF3
Manufacturer/Brand:
Lumimax Optoelectronic Technology
Part of Description:
CAP CER 10PF 5% 50V RADIAL
Manufacturer :
Product Category :
Ceramic Capacitors
Applications :
General Purpose
Capacitance :
10 pF
Failure Rate :
Features :
Height - Seated (Max) :
0.394" (10.00mm)
Lead Spacing :
0.200" (5.08mm)
Lead Style :
Straight
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Package / Case :
Radial
Product Status :
Active
Ratings :
Size / Dimension :
0.217" L x 0.217" W (5.50mm x 5.50mm)
Temperature Coefficient :
NP0
Thickness (Max) :
Tolerance :
±5%
Voltage - Rated :
50V