BRT1209P-12-C
Manufacturer Part Number:
BRT1209P-12-C
Manufacturer/Brand:
Intervox
Part of Description:
BUZZER MAGNETIC 12V 12MM TH
Manufacturer :
Intervox
Product Category :
Alarms, Buzzers, and Sirens
Approval Agency :
Current - Supply :
30mA
Driver Circuitry :
Transducer, Externally Driven
Duration :
Frequency :
2.3kHz
Height - Seated (Max) :
0.394" (10.00mm)
Ingress Protection :
Input Type :
DC
Mounting Type :
Through Hole
Operating Mode :
Single Tone
Operating Temperature :
-25°C ~ 80°C
Port Location :
Top
Product Status :
Active
Ratings :
Size / Dimension :
0.472" Dia (12.00mm)
Sound Pressure Level (SPL) :
85dB @ 12V, 10cm
Technology :
Magnetic
Termination :
PC Pins
Voltage - Rated :
12 V
Voltage Range :
8 ~ 15V