ERL07523K00FKEB500
Manufacturer Part Number:
ERL07523K00FKEB500
Manufacturer/Brand:
Vishay Dale
Part of Description:
RES 523K OHM 1% 1/4W AXIAL
Manufacturer :
Vishay Dale
Product Category :
Through Hole Resistors
Composition :
Metal Film
Failure Rate :
Features :
Moisture Resistant
Height - Seated (Max) :
Number of Terminations :
2
Operating Temperature :
-65°C ~ 175°C
Package / Case :
Axial
Power (Watts) :
0.25W, 1/4W
Product Status :
Active
Resistance :
523 kOhms
Size / Dimension :
0.090" Dia x 0.250" L (2.29mm x 6.35mm)
Supplier Device Package :
Axial
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Tolerance :
±1%