PTF65270R00DZR6
Manufacturer Part Number:
PTF65270R00DZR6
Manufacturer/Brand:
Vishay Dale
Part of Description:
RES 270 OHM 1/4W 0.5% AXIAL
Manufacturer :
Vishay Dale
Product Category :
Through Hole Resistors
Composition :
Metal Film
Failure Rate :
Features :
Moisture Resistant
Height - Seated (Max) :
Number of Terminations :
2
Operating Temperature :
-55°C ~ 150°C
Package / Case :
Axial
Power (Watts) :
0.25W, 1/4W
Product Status :
Active
Resistance :
270 Ohms
Size / Dimension :
0.145" Dia x 0.375" L (3.68mm x 9.53mm)
Supplier Device Package :
Axial
Temperature Coefficient :
±5ppm/°C
Tolerance :
±0.5%