UPE0J101MP26306
Manufacturer Part Number:
UPE0J101MP26306
Manufacturer/Brand:
Chinsan (Elite)
Part of Description:
CONDUCTIVE POLYMER SOLID CAPACIT
Manufacturer :
Chinsan (Elite)
Product Category :
Aluminum - Polymer Capacitors
Applications :
General Purpose
Capacitance :
100 µF
ESR (Equivalent Series Resistance) :
35mOhm
Features :
Height - Seated (Max) :
0.276" (7.00mm)
Impedance :
Lead Spacing :
0.098" (2.50mm)
Lifetime @ Temp. :
5000 Hrs @ 105°C
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature :
-55°C ~ 105°C
Package / Case :
Radial, Can
Product Status :
Active
Ratings :
Ripple Current @ High Frequency :
2.1 A @ 100 kHz
Ripple Current @ Low Frequency :
Size / Dimension :
0.248" Dia (6.30mm)
Surface Mount Land Size :
Tolerance :
±20%
Type :
Polymer
Voltage - Rated :
6.3 V